Špičkové nástroje značky AXIS

23.11.2020 11:22

Již řadu let se na českém trhu úspěšně pohybuje značka AXIS zajišťující výrobu a distribuci vysoce kvalitních nástrojů nejen pro výrobce elektroniky.

Do jejího portfolia patří především frézy a vrtáky malých průměrů používané při výrobě a dělení desek plošných spojů, ale také další mikrofrézy či vrtáky pro obrábění kovů, plastů, pryskyřic či jiných pevných směsí pro aplikace v leteckém, polovodičovém a hodinářském průmyslu, dentálních laboratořích, zlatnictvích či zámečnictvích.

AXIS nabízí celou škálu vrtáků, fréz a speciálních nástrojů. Dle specifikace zákazníka je schopen vyrobit nástroj na míru.

Obr. č. 1: AXIS nabízí celou škálu vrtáků, fréz a speciálních nástrojů. Dle specifikace zákazníka je schopen vyrobit nástroj na míru.

Mezi důkazy, že jde opravdu o technologicky pokročilého výrobce se silným oddělením vývoje, patří například mikrovrták o jmenovitém průměru jednotek setin

milimetru (přesněji 0,015 mm) nebo extrémně dlouhé duté vrtáky s vnitřním chlazením. V nabídce jsou všechny běž- ně dostupné typy povrchových úprav od leštěných nástrojů po DLC, PVD či CVD (diamantové) povlakování. AXIS má nyní celý tým věnující se čím dál populárnějšímu diamantovému povlakování.

V nabídce nástrojů nechybí žádná fréza či vrták, který by výrobce elektroniky mohl potřebovat. Zjednodušeně lze nástroje rozdělit na skupinu vrtáků a skupinu fréz. Nabídka vrtáků zahrnuje nástroje pro materiály s vysokým Tg (> 170 °C), materiály Rogers, komponenty BGA.

Mezi nejpoužívanější typy geometrie frézy patří: pravotočivá (right-hand, RH) pravořezná (right-cut, RC) fréza, v případě pravotočivého vřetena a odsávání shora. Pro ostatní případy existují i kombinace levotočivých (left-hand, LH) a levořezných (left-cut, LC) nástrojů. Rozsah jmenovitých průměrů je běžně od 0,25 do 3,175 mm a délka břitu od 2 do 10,5 mm. Průměr stopky je standardně 3,175 mm.

Na přání zákazníka je možné vyrobit téměř jakékoliv rozměry a kombinace. Kromě těchto běžných fréz má AXIS v nabídce například jednobřité, dokončovací, gravírovací, V-drážkovací frézy, frézy s vrtací špičkou.

 

AXIS Europe GmbH, INTERCONTI Ing. Tomáš Bravený s.r.o., Adam Bravený, DPS Elektronika od A do Z, číslo 6
 2020 listopad/prosinec, str. 31

Stáhnout článek v pdf