KIWO-Krycí masky KIWOMASK®

05.03.2021 15:43

Výrobce produktů pro tiskovou chemii a průmyslové čištění značky KIWO již několik let úspěšně prodává krycí masky s produktovým názvem KIWOMASK. Jde o několik variant dočasných, transparentních, vodou snadno omyvatelných filmů, které můžou například velmi efektivně nahradit konvenční krytí ploch při lakování (náhrada pásek a folií) či zajistit rychlé umytí a údržbu přípravků či částí strojů, na kterých snadno zasychají vytvrditelné materiály jako jsou například laky a lepidla. Tento film také může chránit citlivý povrch před poškrábáním či zaprášením, vzniklým při přepravě, manupulaci, skladování. Dvě základní varianty KIWOMASK® S 116 HV a KIWOMASK® S 117 LV jsou výrobky na vodní bázi, lze je tedy dále ředit deionizovanou či destilovanou vodou. Základní produkty se liší pouze svojí viskozitou a mohou tedy mít více možných způsobů aplikace.

KIWOMASK® S 117 LV je nízkoviskózní a lze nanášet smáčením, sprejem či clonou. Při aplikaci sprejem je nutno použít lakovací pistoli poháněnou stlačeným vzduchem (podobně jako při lakování). KIWOMASK® S 116 HV má vysokou viskozitu a nejvhodnějším způsobem nanesení je natření štetcem. S touto variantou lze docílit tlustší ochranné vrstvy.

Kiwomasku lze jednoduše aplikovat podtlakovou stříkací pistolí a např. sloupnout.

Po zaschnutí, které je v řádu několika hodin, KIWOMASK vytvoří vrstvu nerozpustitelnou rozpouštědly, avšak snadno sloupnutelnou či omyvatelnou vodou.

KIWOMASK je běžně používaná například ke krytí skla, snadno rezavějících kovů, galvanicky nanesených vrstev, lakovaných kovů či plastů. Díky výborné průhlednosti lze po zakrytí zajistit funkci například inspekčních okýnek.

Příklad úspešné aplikace ve firmě MARQUARDT GmbH: tato firma používá KIWOMASK S116 HV ke krytí ploch lakovacího stroje při lakování osazených desek plošných spojů. Krycí lak je zde nanášen sprejem a dochází tak k rozstřiku i mimo produkt. Tento výrobce dílů pro automotive tedy předchází zhoršení funkčnosti a vzhledu stroje, ale především časově náročné údržbě a čištění.

Běžná je aplikace KIWOMASK na lakovací rámy před lakováním, čímž lze předejít nutnosti použít speciální chemii během mytí v myčce. KIWOMASK lze z lakovacích rámů umýt například v lázni s ultrazvukem a teplou vodou. Materiál rámů přitom zůstává ochráněn a ani při opakované aplikaci KIWOMASK nedochází k jejímu mechanickému poškození či degradaci. 

KIWOMASK S116 HV ani S117 LV neobsahují žádné nebezpečné látky, čímž nejsou potřebné žádné bezpečnostní štítky a opatření při používání.

Kissel + Wolf GmbH, INTERCONTI Ing. Tomáš Bravený s.r.o., Adam Bravený, DPS Elektronika od A do Z, číslo 2

 2021 březen/duben, str. 35

Stáhnout článek v pdf