Tisknutelná chladičová pasta ELPEPCB® HSP 801

Lackwerke Peters představí na Productronice 2023 novou tisknutelnou chladičovou pastu ELPEPCB® HSP 801, která se vyznačuje zvýšenou tepelnou vodivostí.

Z hlediska tepelného managementu tato pasta nastavuje nové standardy. ,,Hustota elektrických součástek na deskách plošných spojů neúprosně roste’’, uvádí Sven Kramer, chemický inženýr jež je vedoucím aplikační technologie. Podle Kramera musí být stále složitější obvody umístěny do stále menších prostor. Spolu s použitím výkonových komponent, z nichž některé generují vysokou ztrátu výkonu ve formě tepla, je nutný cílený odvod výkonové ztráty z místa vzniku a její uvolňování do okolí.

„V opačném případě hrozí přehřátí komponent, což by vedlo k poruchám a v krajním případě i zničení,“ říká zaměstnanec z oblasti Dolního Porýní. V různých aplikacích je situace ztížena tím, že v okolí umístění DPS již panují vysoké teploty. Kramer: ,,Tepelné řízení okruhů proto nabývá na významu.‘‘

Obr. 1: Zaměstnanec Lackwerke Peters kontroluje kvalitu chladičové pasty na desce plošných spojů. Foto: Lackwerke Peters news

Pasta chladiče je potisknutelná

Nová potisknutelná chladičová pasta ELPEPCB® HSP 801 vyvinutá firmou Lackwerke Peterse je založena na speciální polymerní matrici, která umožňuje aplikaci systému na desku plošných spojů a po vytvrzení je funkčně fixována. Tento polymer je naplněn speciálními jemně rozptýlenými (dispergovanými) pevnými částicemi. ,,Tyto částice nakonec poskytují požadovanou tepelnou vodivost, která byla u ELPEPCB® HSP 801 ztrojnásobena na 3 W/mK ve srovnání s předchozími chladičovými pastami,‘‘ uvádí Sven Kramer.

Tuto tepelně vodivou nepájivou pastu, kterou Lackwerke Peters popré představí na Productronice 2023, lze tisknout na desku plošných spojů v definovaných tvarech pomocí běžných postupů sítotisku nebo šablonového tisku při výrobě desek plošných spojů. „Požadovaného tvaru lze dosáhnout čistě a s vysokým rozlišením, s ostrými okraji nebo hranami,“ říká Detlev Schucht, vedoucí výzkumu a vývoje ve společnosti Lackwerke Peters. Vysoké rozlišení a snadný potisk umožňují pokrytí prakticky jakéhokoli povrchu DPS, ze kterého je potřeba odvést teplo. ,,Při změně geometrie nebo změně tvaru je potřeba pouze vyměnit odpovídající síto nebo šablonu“, říká vedoucí laboratoře Schucht.

Obr. 2: Ukázka nanesené chladičové pasty sítotiskem na desce plošných spojů. Foto: propagační materiály Lackwerke Peters

Na veletrhu průmyslu výroby elektroniky, který se koná v Mnichově od 14. do 17. listopadu, bude tým Lackwerke Peters prezentovat výhody chladičové pasty ELPEPCB® HSP 801. Tloušťka vrstvy je v širokém rozsahu variabilní a umožňuje tak plnit různé požadavky. Tisknutelná chladičová pasta může být aplikována přímo – tj. bez izolačního potisku nebo fólie na kovové povrchy, neboť je to izolant. „Pokud jde o elektrické vlastnosti, tištěný chladič vykazuje vlastnosti, které jsou srovnatelné s izolačním povlakem (nepájivou maskou/konformním lakem),“ vysvětluje chemický inženýr Kramer. Zde je důležitý izolačním odpor, vodivý odpor a dielektrická pevnost.

Úsporná a efektivní

Při použití chladičové pasty ELPEPCB® HSP 801 lze výrobu sestav zjednodušit, protože se zde ušetří zvláště nákladné a časově náročné procesní kroky – včetně automatizace. Nárůst přidané hodnoty je podle Lackwerke Peters rozhodně patrný: Použití tisknutelných chladičů je výhodou nejen pro výrobce DPS, ale i pro uživatele. Sven Kramer: ,,V mnoha aplikacích si zákazník může ušetřit použití klasické chladičové pasty a řezaných nebo děrovaných TIM fólií.‘‘ Dále je zde vyšší funkční spolehlivost díky tomu, že chladičová pasta nemá elektrickou vodivost. Sven Kramer: „Poruchy v důsledku možných zkratů jsou proto vyloučeny“.

Navštivte nás na Productronice v Mnichově:

=> Hala A2 stánek 354

=> Hala B3 stánek 343


Nabízíme kvalitní prověřené materiály pro výrobu elektroniky od prvotřídních světových výrobců.
Díky více jak 25-letým zkušenostem jsme schopni Vám nabídnout odborné poradenství a servis v každé fázi naší spolupráce.
Naše skladové prostory v Brně umožňují vysokou flexibilitu v dodávkách zboží pro všechny regiony v ČR i na Slovensku.