Nové trendy v oblasti lakování

Lackwerke Peters, díky rozsáhlému vývoji, již několik let udává nové trendy v ochranných polymerních materiálech pro výrobce elektroniky

 

Silnovrstvý lak ELPEGUARD® Twin-Cure® DSL 1602 FLZ/400 s rychlým vytvrzením pomocí UV LED

Výrobce, firma Lackwerke Peters GmbH & Co. KG, přichází s novinkou z řady silnovrstvých laků – ELPEGUARD® Twin-Cure® DSL 1602 FLZ/400, který lze vytvrzovat během několika vteřin pomocí energeticky úsporných UV LED diod. Povrch laku je ihned po UV vytvrzení zaschnutý do nelepivosti, což umožňuje inline zpracování.

UV LED moduly jsou mnohem účinnější a energeticky úspornější než běžné rtuťové výbojky, jsou při provozu chladnější a jejich životnost je mnohem delší. Vzhledem k tomu, že jsou eliminovány škodlivé ozonové a UVC zátěže, existuje zde menší riziko pro obsluhu.

Obr. 1: Sestava lakována Twin-Cure® DSL 1602 FLZ/400 pod černým světlem Foto: Lackwerke Peters news

Díky krátkým dobám zpracování je lak nákladově efektivní: kontroly funkčnosti a balení lze provést již krátce po vytvrzení. Během kompletního zesíťování a postupného dotvrzení vzdušnou vlhkostí v oblastech stínů, např. pod součástkami, dochází k optimalizaci vlastností laku. Na základě obsahu 100% pevných částic zabraňuje tento systém emisím rozpouštědel/VOC a minimalizuje tak dopady na životní prostředí. 

Silnovrstvý lak Twin-Cure® DSL 1602 FLZ/400 kombinuje vlastnosti polyuretanů (PUR) s vlastnostmi rychleschnoucích polyakrylátů (AR) v 1-složkovém kopolymeru, který se vyznačuje vynikající odolností při mechanickém, chemickém a klimatickém zatížení a při extrémních změnách teploty.

Dvousložkové laky SL 9407 odolné extrémním vlivům prostředí se žíravými plyny

Laky řady ELPEGUARD® SL 9407 FLZ jsou vysoce odolné vůči extrémním vlivům prostředí, jako jsou žíravé plyny (úroveň nejvyššího zatížení – GX dle ANSI/ISA-71.04). Lak je vhodný do prostředí s vysokou vlhkostí, stejně tak zvládne pokrýt změny teplot v rozsahu od -65 do 125 °C. Jeho další nespornou výhodou je flexibilita i při nízkých teplotách a vynikající přilnavost. Více než polovina formulovaných látek jsou obnovitelné suroviny a ze stejného důvodu je emise rozpouštědla <5%, díky čemuž laky řady ELPEGUARD® SL 9407 FLZ významně přispívají k udržitelnému procesu konformního lakování.

Permanentně elastický syntetický kaučuk ELPEGUARD® UTC 1507 FLZ

Výhoda konformního povlaku ELPEGUARD® UTC 1507 FLZ spočívá v jeho trvalé vysoké elasticitě při extrémních teplotách od -65 do +150 °C. Lak zvyšuje spolehlivost provozu elektroniky, a to i v korozivní plynné atmosféře nejvyššího stupně GX dle ANSI / ISA-71.04.
Mezi další charakteristiky syntetických kaučuků patří nízká propustnost pro vodní páru a nízká absorpce vlhkosti, jakož i velmi dobré elektrické izolační vlastnosti, které jsou podobné vlastnostem silikonů.

Obr. 2: Vysoce elastický, filigránový, kvalitní, bezpečný, pružný při nízkých teplotách – tímto symbolickým obrázekem se Peters rozhodl propagovat nový konformní lak ELPEGUARD® UTC 1507 FLZ. Lano se natahuje, ale nepraskne. Foto: Lackwerke Peters news

Akrylátové laky série ELPEGUARD® SL 1800 FLZ odolné teplotním šokům

Laky řady ELPEGUARD® SL 1800 FLZ se vyznačují velkým rozsahem teplotních odolností od -65 do +125 °C a odolností tepelným šokům, což umožňuje zvyšovat spolehlivost a životnost elektronických sestav nebo optických komponentů, jako jsou např. vlhkosti vystavené senzory. Velkou výhodou je flexibilita laku i v nízkých teplotách. Tenkovrtsvé laky jsou snadno pájitelné za účelem oprav, či zcela odstranitelné pomocí příslušného ředidla.

Obr. 3: Vlevo konvenční konformní nátěr při teplotním šoku až -65 °C, vpravo ELPEGUARD® SL 1800 FLZ: Povrch desky nevykazuje žádné praskliny ani při extrémním mrazu. Fotografie: Peters

Pro silikonem kontaminované povrchy výrobce doporučuje lak řady ELPEGUARD® SL 1801 FLZ.


Nabízíme kvalitní prověřené materiály pro výrobu elektroniky od prvotřídních světových výrobců.
Díky více jak 25-letým zkušenostem jsme schopni Vám nabídnout odborné poradenství a servis v každé fázi naší spolupráce.
Naše skladové prostory v Brně umožňují vysokou flexibilitu v dodávkách zboží pro všechny regiony v ČR i na Slovensku.